median
don steward
mathematics teaching 10 ~ 16

Saturday, 2 February 2019

best buys

the powerpoint is here

for some students it seems helpful to stick to a routine, a rate/unit approach ~
the cost per unit of weight or 1 item (e.g. cost for 500g or cost per bar)

it might also be suggested by students that as well as subdividing to a common 'unit' you can also build up e.g. for the first resource, 'margarine', you can compare costs per 2kg and for the second resource, 'bars', you could compare the costs for 6 bars
it is usually easier to subdivide though - for the third resource, 'trice pops', it is easier to calculate prices for 100g than for 3000g








No comments: